Pomiń nawigację

Wyniki wyszukiwania dla

Brak wyników wyszukiwania

Tag: planowanie przestrzenne

Ludzie- Zmiana - Przestrzeń. Dobre praktyki w rewitalizacji polskich miast.



Celem publikacji jest wsparcie przedstawicieli władz samorządowych, mieszkańców, przedsiębiorców oraz ekspertów w przygotowywaniu nowych lub analizowaniu już istniejących programów rewitalizacji. Podręcznik charakteryzuję się przedstawieniem konkretnych realizowanych na przestrzeni lat przedsięwzięć oraz działań związanych z tematyką rewitalizacji.  Według autorów sukces procesu rewitalizacji leży w umiejętnym dostosowaniu przedsięwzięć do lokalnych potrzeb oraz uwarunkować. W tym celu powstał podręcznik, aby ukazać przykłady dobrych oraz złych postepowań w zakresie modernizacji miast.  

Pierwszy rozdział publikacji zatytułowany „Strategiczne podejście i planowanie oparte na diagnozie” obejmuję zakresy projektów realizowanych w poszczególnych miastach mających na celu rozwój związany z tematyką m.in.: podniesienia szans dzieci i młodzieży, rewitalizacji małego miasta czy przemyślanych działań w rewitalizacji. Każdy kolejny rozdział przedstawia przedsięwzięcia z różnych sektorów życia obejmujących m.in.: partnerstwo wraz z wielopoziomowym zarządzaniem, włączenie społeczne i kompleksowość lub koncentrację działań.  

Zestawienie tychże projektów zapewnia skumulowanie wiedzy z dobrych praktyk mogących stanowić źródło doświadczeń, z których można korzystać podczas prowadzenia własnych działań rewitalizacyjnych. Analiza poszczególnych przykładów może zapobiec powstawania błędów w czasie prac projektowych oraz wdrażania koncepcji. Wyciąganie wiedzy z doświadczeń innych miast stanowi cenną umiejętność w sektorze planowania.  

EkoMiasto – Zrównoważony, inteligentny i partycypacyjny rozwój miasta



EkoMiasto to czteroczęściowy podręcznik który został opracowany we współpracy Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego z Wydziałem Ochrony Środowiska i Biologii na temat zrównoważonego rozwoju miast, nie tylko rozumianego jako używanie surowców w przez obecne pokolenia w tempie które umożliwi przyszłym pokoleniom zaspokojenie własnych potrzeb, ale także zakłada zintegrowanie rozwoju z ochroną środowiska, tworzeniem równych szans dla różnych sfer społecznych i lepszym wykorzystanie kapitału ludzkiego, oraz zwiększenie partycypacji społeczeństwa w podejmowaniu decyzji na temat ich najbliższego środowiska, jak również wykorzystania inteligentnych technologii do optymalizacji procesów logistycznych, zarządzaniem środowiskiem czy prognozowaniu zmian zachodzących na terenach miejskich. 

Podręcznik skierowany jest zarówno do studentów, jak i pracowników samorządów terytorialnych wszystkich szczebli i może pomóc w podejmowaniu decyzji kształtujących przestrzeń miejską. 

  1. EkoMiasto#Społeczeństwo opisuje społeczny wymiar zrównoważonego rozwoju miast i interpretuje go przez pryzmat relacji międzyludzkich, jakości życia i rozwiązywania problemów społecznych, dziedzictwa kulturowego i aktywności społecznej. 

  1. EkoMiasto#Gospodarka koncentruje się na ekonomicznych aspektach funkcjonowania miasta i eksploruje temat nowych czynników i uwarunkowań rozwoju miasta w kontekście zmian globalnych. Ta część podręcznika opisuje zachowania przestrzenne użytkownika miasta, podkreśla znaczenie logistyki i zrównoważonego transportu dla dalszego rozwoju miast, przy jednoczesnym ograniczaniu pogarszania się jakości powietrza i kształtowaniu przestrzenni miejskiej, przyjaznej swoim mieszkańcom i przechodniom 

  1. Ekomiasto#Zarządzanie koncentruje się na metodach i narzędziach zarządzania przestrzenią miejską w sposób pozwalający na zwiększenie jej atrakcyjności poprzez marketing terytorialny i konkurencyjność poprzez zawieranie partnerstw publiczno-prywatnych. 

  1. EkoMiasto#Środowisko mówi o przeciwdziałaniu nadmiernemu zużyciu zasobów, nadprodukcji odpadów oraz negatywnym skutkom działalności człowieka na terenach zurbanizowanych. 

W poszukiwaniu standardu e-partycypacji w planowaniu przestrzennym.

W poszukiwaniu standardu e-partycypacji w planowaniu przestrzennym.



Artykuł dotyczy wykorzystania technik informacyjnych przez administracje publiczną w komunikacji z mieszkańcami i ich partycypacji. Autorzy koncentrują się na partycypacji społecznej on-line w kontekście planowania przestrzennego. Celem publikacji jest opisanie standardów e-partycypacji.

Autorzy rozpoczynają od opisu form e-partycypacji w procesie planowania przestrzennego. Następnie charakteryzują uwarunkowania prawne partycypacji społecznej w planowaniu przestrzennym w Polsce oraz profil użytkowników systemów e -partycypacji.

Kolejny rozdział artykułu dotyczy badań empirycznych - analizy stron internetowych wybranych gmin. Z opisu wyników badań autorzy przechodzą do formułowania standardów w planowaniu przestrzennym. Dzielą je na kategorie: standard minimalny - wynikających z ustawy, standard powszechny (publikowanie treści planistycznych w internecie), standard prospektywny (docelowy, przyszłościowy).

Photo by Tobias on Unsplash

Plan na plan. Partycypacja w planowaniu miejskim.

Plan na plan. Partycypacja w planowaniu miejskim.



Autorzy publikacji dostrzegają dużą wartość zaangażowania mieszkańców w proces tworzenia planów miejscowych. Podkreślają, że  partycypacja w zakresie uchwalania prawa miejscowego stanowi jeden z niewielu obszarów, w którym dialog społeczny jest narzucony ustawowo, jednak w praktyce jest realizowany w minimalnym zakresie, w sposób zniechęcający do partycypacji. Stąd powstał pomysł na projekt pilotażowy rozszerzenia konsultacji społecznych w procedurze uchwalania planów miejscowych. Podsumowaniem zdobytych doświadczeń jest ta publikacja.
W pierwszej części przedstawione zostały studia przypadku związane z partycypacyjnym tworzeniem planu w trzech miejscach Warszawy (Targówek Mieszkaniowy, Sadyba i Ursynów).
Część druga to narzędziownik, czyli przetestowane różne narzędzia docierania z wiedzą o planie miejscowym i konsultacjach projektów planów do mieszkańców.Opisano m.in. spacer architektoniczny, warsztaty diagnostyczne, geoankietę, makietę, i inne formy.
Trzeci rozdział to wnioski dotyczące wdrażania partycypacji na bazie przeprowadzonych konsultacji. Autorzy opisują w nich wyzwania i pozytywne strony rozszerzonej partycypacji w tworzeniu planów miejscowych.
Część czwarta to refleksje ekspertów na temat idei, postaw, narzędzi, które mogą czynić partycypację w planowaniu przestrzennym bardziej efektywną.
Następnie w części piątej zostają opisane dobre praktyki z miast europejskich takich jak Rotterdam, Amsterdam, Oslo, Londyn.
Całość publikacji zamyka rozdział podsumowujący wiedzę czym jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP), co zawiera, po co i kto go robi, itp. Zawiera także instruktaż jak czytać MPZP.

Dobre konsultacje - dobry plan. Doświadczenia z konsultacji społecznych w planowaniu przestrzennym.

Dobre konsultacje - dobry plan. Doświadczenia z konsultacji społecznych w planowaniu przestrzennym.



Publikacja powstała jako rezultat współpracy autorów z 25 gminami z województwa kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodnio - pomorskiego w przygotowaniu i realizacji konsultacji społecznych w obszarze planowania przestrzennego. Jej celem jest pokazanie pozytywnych przykładów włączania obywateli w podejmowanie decyzji, a także rozwiązania i techniki, które okazały się skuteczne w konsultacjach realizowanych w trudnym dla partycypacji obszarze planowania przestrzennego.

W publikacji opisano tak doświadczenia gmin, które brały udział w konsultacjach, jak i konkretne techniki konsultacyjne, które sprawdziły się w konsultowaniu dokumentów planistycznych m.in. spotkania konsultacyjne, spacer badawczy, world cafe, zogniskowane wywiady grupowe, makiety przestrzeni, geoankiety i inne.

W kolejny rozdział poświęcony został włączeniu w konsultacje grup i specjalnych potrzebach funkcjonalnych.



Przepis na plan.

Przepis na plan.



Publikacja opisuje prawny i historyczny kontekst planowania przestrzennego w Polsce i związane z tym dysfunkcje. Następnie opisuje jak stworzyć dobry plan przestrzenny, kładąc duży nacisk na zaangażowanie w ten proces mieszkańców i innych interesariuszy. W końcu prezentuje wyzwania i trendy współczesności tj. zwarte miasto, starzenie się społeczeństwa, społeczeństwo obywatelskie, zmiany klimatyczne, które kształtują obraz współczesnego miasta.

Przestrzeń do dialogu. Praktyczny podręcznik o tym, jak prowadzić partycypację społeczną w planowaniu przestrzennym.

Przestrzeń do dialogu. Praktyczny podręcznik o tym, jak prowadzić partycypację społeczną w planowaniu przestrzennym.



Podręcznik ma na celu przekonanie, że wczesna partycypacja społeczna ułatwia sporządzanie planów przestrzennych, ogranicza ilość sporów i konfliktów, zazwyczaj wydłuża sam proces, jednak sprawia , że rezultaty są lepsze od czysto eksperckiego planowania. Publikacja definiuje czym jest partycypacja społeczna i jak prowadzi się ten proces. Wskazuje, które elementy partycypacji społecznej wynikają z regulacji prawnych dotyczących planowania przestrzennego. Podręcznik opisuje podstawowe zasady partycypacji w planowaniu przestrzennym. Prezentuje narzędziownik, czyli zbiór technik wykorzystywanych w procedurach planistycznych. Pokazuje dobre praktyki, umożliwia zapoznanie z przykładami wprowadzania dodatkowych (wykraczających poza wymogi ustawowe) działań partycypacyjnych do procedury planistycznej.