Pomiń nawigację

Wyniki wyszukiwania dla

Brak wyników wyszukiwania

Tag: metodologia badawcza

Stop and Go Metoda grupowego poradnictwa kariery

Stop and Go Metoda grupowego poradnictwa kariery



Poradnictwo grupowe Stop and Go tworzy bezpieczną i przyjazna przestrzeń dla osób poszukujących pracy, pozwalająca na zatrzymanie się, odzyskanie dostępu do własnych zasobów i potencjałów. Jest innowacyjną formę poradnictwa kariery, wzajemnym wsparciem dla osób którzy chcą się rozwijać w życiu zawodowym. Metoda bazuje na elastycznym podejściu do narzędzi i struktur sesji poradniczych, tworzeniu przestrzeni dialogu, wykorzystaniu narzędzi tj. wizualizacje, metafory, mapy, intensywności „zadań domowych” pomiędzy sesjami, sieciowaniu: wspieraniu w aktywnym budowaniu sieci relacji społecznych (przyjaciele, znajomi, osoby ze środowiska lokalnego) oraz sieci instytucjonalnych (organizacje społeczne – podmioty świadczące usługi prozatrudnieniowe), integracji innych dostępnych ofert wsparcia instytucjonalnego, rozwijaniu kompetencji, wzmacnianiu odpowiedzialności radzących się za podejmowanie decyzji i rezultaty procesu aktywizacji. Podstawową jednostką procesu grupowego SG są epizody dialogiczne, zaplanowane wspólnie z uczestnikami, na podstawie ich oczekiwań i potrzeb. Wspierają one spersonalizowany proces uczenia się – w atmosferze równości, wzajemnego szacunku i otwartości na różnice, aby pomóc uczestnikom rozpoznać swoje zasoby, mocne strony i umiejętności, spojrzeć w przyszłość i skorzystać z dostępnych możliwości działania. Projekt ten świadczy usługi grupowego poradnictwa zawodowego i pośrednictwo pracy. Podczas grupowych sesji poradniczych doradcy testowali użycie nowych metod i narzędzi takich jak dialog o dobrej przyszłości, bezrobocie w społeczeństwie i w moim życiu, projektowanie mojej przyszłości, mapowanie przestrzeni życiowej, mocne strony, zasoby z różnych poziomów. Doradcy testujący nowy model pracy wykazali się twórczym podejściem, testowane podejście jest metodą nową, holistyczną, która odpowiada na współczesne potrzeby instytucji rynku pracy i ich specjalistów. Dynamiczna sytuacja na rynku pracy związana z epidemią koronawirusa i czasowym zamrożeniem niektórych sektorów gospodarki wzywa do podjęcia nowych, innowacyjnych i niestandardowych odpowiedzi na kryzys. Podejście Stop and Go może być wartościową perspektywą w radzeniu sobie z obecnymi wyzwaniami jak globalna fala bezrobocia, masowe zwolnienia, izolacja, lęk i niepokój.
BOX - BADANIE ODDZIAŁYWANIA NA KAPITAŁ SPOŁECZNY

BOX - BADANIE ODDZIAŁYWANIA NA KAPITAŁ SPOŁECZNY



Chciałbym polecić Państwa uwadze przygotowany przez Fundację Stocznia zestaw narzędzi i podręcznik do prowadzenia przez organizacje pozarządowe samodzielnych badań kapitału społecznego w środowisku lokalnym. Zależy nam, by informacja o tych narzędziach dotarła do osób, które mogłyby być zainteresowane prowadzeniem tego rodzaju badań, Ucieszy nas jeśli dodacie Państwo ten model do swojej bazy. Pozdrawiam, Łukasz Ostrowski.
BADANIE AKTYWNOŚCI SPOŁECZNEJ I PARTYCYPACJI OBYWATELSKIEJ SENIORÓW –  MIESZKAŃCÓW MIASTA LUBLIN Raport z badań terenowych

BADANIE AKTYWNOŚCI SPOŁECZNEJ I PARTYCYPACJI OBYWATELSKIEJ SENIORÓW – MIESZKAŃCÓW MIASTA LUBLIN Raport z badań terenowych



Projekt zrealizowany został przez Związek Stowarzyszeń Forum Lubelskich Organizacji Pozarządowych, dofinansowany ze środków Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

 To projekt opisujący obszary i formy aktywności społecznej oraz uczestnictwo obywatelskie seniorów w Lublinie, zamieszkujących wybrane dzielnice. Jako aktywność społeczną przyjęto udział badanych we wszelkich działaniach grupowych podejmowanych w swoich społecznościach na rzecz innych osób lub dla tzw. dobra wspólnego, przejawiających się nie tylko jako uczestnictwo w formalnych organizacjach pozarządowych, ale także we wspólnotach nieformalnych (np. parafialnych) oraz działaniach podejmowanych indywidualnie (np. pomoc sąsiedzka). W ramy partycypacji obywatelskiej wpisano natomiast zaangażowanie w działanie demokratycznych struktur organizacji państwowej i/lub struktur samorządu lokalnego (w tym m.in. udział w konsultacjach społecznych, budżecie partycypacyjnym, wyborach na wszelkich szczeblach, lecz również zainteresowanie wydarzeniami w kraju, mieście oraz dzielnicy). Z uwagi na pogłębiające się starzenie demograficzne społeczeństwa polskiego badanie daje obraz aktywności w wymienionych obszarach bardzo istotnej grupy. Ustalona próba badawcza nie jest wprawdzie liczebna, ale na uwagę zasługuje rozkład procentowy kobiet i mężczyzn, odzwierciedlający propocję występującą w całej polskiej populacji osób powyżej 60 roku życia, wyodrębniono także kategorie wieku. Przede wszystkim jednak uwzględnić należy miejsca, w których typowano badanych –pierwszy kontakt z badanymi odbywał się poza miejscami gromadzącymi zwykle najbardziej aktywnych i zaangażowanych seniorów (np. kluby seniora, osiedlowe domy kultury), oraz szczegółowość badania, mimo stosunkowo niedługiego czasu trwania wywiadu (ok. 30-40 min.). We wnioskach seniorzy wyłaniają się jako grupa o istotnym kapitale społecznym, której potencjał powinien być na szczeblu lokalnym wykorzystywany wieloobszarowo, czemu sprzyjać mogłoby działanie wg zawartych w raporcie rekomendacji.