Wyniki wyszukiwania dla
Całkowita wartość projektu (łączna wysokość wydatków kwalifikowalnych projektu) wynosi 10.380.345,67 zł
Dofinansowanie w kwocie: 10.130.133,17 zł,
w tym dofinansowanie UE w kwocie: 8.823.293,82 zł
w tym finansowanie wkładu krajowego z budżetu państwa w kwocie: 1.306.839,35 zł
CEL PROJEKTU:
Celem głównym projektu jest rozwój potencjału sektora ES w subregionie III woj. łódzkiego w latach 2024-2026 w zakresie tworzenia nowych i trwałych miejsc pracy w sektorze ekonomii społecznej poprzez zwiększenie liczby nowopowstałych PES i PS, wsparcie w tworzeniu miejsc pracy dla osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym, w tym OzN w nowopowstałych, przekształcających się i istniejących PS (81), wsparcie środowisk, które zainicjują działania na rzecz rozwoju ES.
Obszar subregionu III. obejmuje powiaty: piotrkowski, Miasto Piotrków Trybunalski, radomszczański, pajęczański, wieluński, wieruszowski, sieradzki i bełchatowski.
W RAMACH PROGRAMU:
I. wspieramy tworzenie podmiotów ekonomii społecznej (PES)
1. animacja: organizujemy spotkania przedstawicieli różnych sektorów i grup społecznych (samorządów, instytucji takich jak powiatowe urzędy pracy, ośrodki pomocy społecznej, organizacji pozarządowych, biznesu, lokalnych liderów i grupy inicjatywnych/nieformalnych); wspieramy i inicjujemy budowanie partnerstw, zaangażowanie grup inicjatywnych/PES w konsultacje społeczne dotyczące sektora NGO/ekonomii społecznej; pomagamy PES/PS i grupom inicjatywnym w rozpoczynaniu i prowadzeniu działalności w celu świadczenia usług społecznych.
2. doradztwo: w tym specjalistyczne (prawne, księgowo–finansowe) dla osób fizycznych zainteresowanych założeniem podmiotu ekonomii społecznej oraz osób prawnych, w tym organizacji pozarządowych nie prowadzących działalność ekonomiczną; w zakresie zakładania, rejestrowania PES, zatrudniania kadry, wzmacniania potencjału kadrowego, finansowego i innowacyjnego, prowadzenia działalności gosp., prawnych aspektów ES, podatków, obowiązków pracodawcy względem pracowników, księgowości, płac i pochodnych, rachunkowości, tworzenia planu finansowego w porozumieniu z doradcą kluczowym.
Rekrutację do programu prowadzimy w sposób ciągły przez cały czas trwania projektu.
Z naszych usług możecie skorzystać:
a) stacjonarnie w punkcie doradczym (biuro w Łodzi i biura regionalne)
b) w siedzibie podmiotu objętego wsparciem,
c) online
II. udzielamy wsparcia finansowego i doradczo-szkoleniowego na tworzenie miejsc pracy w podmiotach ekonomii społecznej.
Przez cały czas trwania projektu:
1. prowadzimy rekrutację: podmiotów/osób chcących założyć Przedsiębiorstwo Społeczne i podmiotów, które chcą przekształcić się w PS i już istniejących PS.
Wsparcie finansowe udzielamy na utworzenie nowych miejsc pracy dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym (grupa docelowa 81 os., w tym 49 K, 32 M z grup kwalifikowalnych, min. 10 OzN . Preferowane są osoby zagrożone ubóstwem i wykluczeniem społecznym zgodnie z opisem gr. docelowej).
2. oferujemy bezpłatne doradztwo dla grup inicjatywnych i osób prawnych (zarówno prowadzących jak i nie prowadzących działalności odpłatnej i gospodarczej) w zakresie przekształcania się w PS, zatrudniania pracowników i dokumentów wymaganych do rekrutacji, tworzenia biznesplanów, dokumentów wymaganych do rekrutacji i możliwości funkcjonowania jako PS.
3. opiniujemy biznesplany.
4. udzielamy wsparcia w formie bezzwrotnych dotacji na utworzenie 81 miejsc pracy: dotacje finansowe i wsparcie pomostowe na utrzymanie miejsc pracy. Preferencja tworzenia miejsc pracy i przedsiębiorstw społecznych w kluczowych sferach rozwoju wskazanych w KPRESiS. Wsparcie Pomostowe przyznawane na okres 12 m-cy. W okresie trwania wsparcia finan. i pomost. monitoring PS i – konsultacje, zmiany w budżetach itp, wsparcie Indywidualnego Doradcy Przedsiębiorstwa Społecznego przez okres 12 m-cy dla każdego PES, który otrzyma wsparcie finansowe (diagnoza potrzeb, budowanie planu rozwoju, nawiązywanie kontaktów biznes., organiz. wsparcia, pomoc w syt. kryzysowych).
5. oferujemy wsparcie reintegracyjne (WR) jako wsparcie PES/PS w reint. społeczno-zawodowej zatrudnianie pracowników. Usługi w ramach WR dotyczyć będą bezpośrednio pracownika lub zespołu PS i mają na celu zwiększenie możliwości udziału w życiu społecznym i zawodowym osoby objętej planem reintegracyjnym. WR będzie wypłacane wyłącznie w okresie realizacji indywidualnego planu reintegracyjnego.
III. świadczymy usługi dla już istniejących podmiotów ekonomii społecznej:
1. doradztwo indywidualne i grupowe - doradztwo ogólne, specjalistyczne finansowo-księgowe, prawne i biznesowe wspierające istniejące Podmioty Ekonomii Społecznej, w tym zekonomizowane organizacje pozarządowe.
2. doradztwo dla PES z zakresu zamówień publicznych (doradztwo specjalistyczne ds zamówień publicznych). Wsparcie doradcze ma na celu zwiększenie potencjału istniejących PES i PS, w tym przygotowanie do udziału w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego i korzystania PES/PS z mikropożyczek.
Usługi świadczone stacjonarnie lokalnie, mobilnie i online dla działających już PES w obszarach mniej dostępnych i dla grup ze specjalnymi potrzebami (szczególnie z OzN).
3. szkolenia - mające na celu podnoszenie kwalifikacji kadry zarządzającej, pracowników i wolontariuszy PES/PS, pozwalające na zwiększenie konkurencyjności na rynku i utrzymanie miejsc pracy. Szkolenia będą realizowane przez podmioty posiadające wpis do RIS oraz będą prowadziły do nabycia kompetencji bądź uzyskania kwalifikacji zgodnie z Wytycznymi w zakresie monitorowania postępu rzeczowego.
DLA KOGO DZIAŁA OWES?
Projekt obejmuje powiaty z województwa łódzkiego: piotrkowski, Miasto Piotrków Trybunalski, radomszczański, pajęczański, wieluński, wieruszowski, sieradzki i bełchatowski (subregion III województwa łódzkiego).
Po uzyskaniu zgody w projekcie mogą uczestniczyć także podmioty spoza wskazanego subregionu (w tym celu prosimy o kontakt).
Ze wsparcia w ramach OWES mogą korzystać: Podmioty Ekonomii Społecznej, organizacje pozarządowe planujące przekształcić się w przedsiębiorstwo społeczne, osoby z niepełnosprawnością, osoby zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, w tym wymagające aktywizacji społecznej, osoby fizyczne i prawne planujące założyć Podmiot Ekonomii Społecznej.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
Założone efekty, rezultaty projektu: