PERKUSJA ŚMIECIOWA – MUZYKA INTEGRACJA EKOLOGIA
PERKUSJA ŚMIECIOWA to kierowany do młodzieży, dorosłych i seniorów muzyczny projekt edukacji kulturowej obejmujący zakończony wykonaniem finałowym (utrwalonym audio/wideo/foto) cykl warsztatów grupowych z zakresu gry na instrumentach perkusyjnych zrobionych przez uczestników własnoręcznie, z przedmiotów codziennego użytku (miotły, garnki, pokrywki, arkusze blachy, łyżki, tarki itp.) oraz tych przeznaczonych do recyklingu (metalowe puszki, folie, szklane butelki itp.). Od osób zainteresowanych wzięciem udziału w projekcie nie wymaga się muzycznego przygotowania, znajomości nut czy umiejętności gry na jakimkolwiek instrumencie.
W warstwie merytorycznej, obok podstawowych zagadnień teorii muzyki oraz techniki wykonawczej, zawierają się elementy muzyki ulicznej, karaibskiej, brazylijskiej (samba), teatru instrumentalnego oraz inspiracje twórczością amerykańskiego zespołu STOMP; warstwa wykonawcza wsparta jest natomiast wykorzystaniem metody samplowania-użycia próbek brzmieniowych stworzonych przez uczestników podczas warsztatów, przybliżając tym samym niektóre sposoby tworzenia i produkcji stosowane w dzisiejszej muzyce rozrywkowej.
Warsztaty PERKUSJI ŚMIECIOWEJ są nie tylko próbą umuzykalnienia i zapoznania z muzyką perkusyjną oraz kulturą Ameryki Południowej osób biorących w nich udział, ale stanowią próbę aktywizacji kreatywności, wzmocnienia integracji międzyludzkiej, a nierzadko i międzypokoleniowej, poszerzenia horyzontów oraz przekierowania zainteresowań ich uczestników z mediów społecznościowych, tabletów, smartfonów oraz gier komputerowych na rzecz aktywnego, twórczego spędzania czasu w gronie znajomych, przyjaciół, rodziny czy lokalnej społeczności. Projekt porusza także niezwykle aktualny w dzisiejszym świecie temat ekologii i recyklingu oraz inspiruje do rozważań na temat znajdowania przedmiotom nowego zastosowania, a tym samym dawania im drugiego życia i odciążania środowiska.
Warsztaty będą odbywać się w pomieszczeniach udostępnionych dzięki życzliwości Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS przy ul. Narutowicza 8/10 w Łodzi.
Dokładny harmonogram zaplanowanych na LISTOPAD warsztatów zostanie przedstawiony na profilu Facebookowym Fundacji Ars Pro Cultura: facebook.com/arsprocultura
Pytania i zgłoszenia chęci uczestnictwa w warsztatach można kierować na adres e-mail: workshops@arsprocultura.org lub pod nr tel. +48 510 375 590