Wobec nowoczesnych form komunikacji międzyludzkich, w dobie Internetu, forma pisania listów odeszła "do lamusa". Dzieci i młodzież nie korzystają z tej formy korespondencji, a często jej nie znają. Warsztaty z kaligrafii i czerpania papieru oraz wykład z epistolografii to doskonała okazja, aby pokazać dzieciom i młodzieży, jaka jest historia pisania listów oraz jakimi rządzi się zasadami. Korespondencja listowna bardzo często zacieśnia więzi międzyludzkie, kształtuje stosunek do innych osób oraz pozwala poznawać nowych ludzi, zgłębiać pasje i zainteresowania. Pisanie listu wymaga skupienia, ciszy, spokoju, wybrania odpowiedniego momentu. Nie napiszemy go w supermarkecie albo zatłoczonym autobusie – SMS owszem. Kiedy zabieramy się za napisanie do kogoś listu, potrzebujemy chwili sam na sam ze swoimi myślami i uczuciami przed białą kartką. Dzięki temu możemy lepiej przemyśleć to, co chcemy przekazać drugiej osobie. Ważymy wówczas każde słowo, które napisane własnoręcznie sprawia wrażenie bardziej… prawdziwego. Projekt zakłada przekazanie wartości dotyczących formy, sposobu i reguł pisowni listowej. Ma za zadanie zachęcić do dialogu międzypokoleniowego, przy zachowaniu odpowiednich form i wartości kulturowych.
Projekt skierowany jest do grupy odbiorców w różnym wieku: dzieci szkoły podstawowej, młodzież szkoły średniej, osoby starsze oraz niepełnosprawne w liczbie do 100 osób. Zadanie trwać będzie ok. 6 godzin, z czego warsztaty czerpania papieru i kaligrafii to 3 godz. oraz wykład, pisanie listu i recital to również ok. 3 godziny.
Uczestnicy zdobędą niezbędną wiedzę na temat technik wytwarzania papieru, sztuki kaligrafii oraz zasad pisania listów tradycyjnych.
Informacja o zadaniu zostanie udostępniona na stronie internetowej Stowarzyszenia Rozwoju Kultury Dzieci i Młodzieży, na fanpaegu Miejskiego Domu Kultury Filia Osiedla Karsznice oraz na Facebooku "Magistrala Kultury #Karsznice". W szkołach i placówkach wychowania pozaszkolnego zostaną rozwieszone plakaty informacyjne