Pomiń nawigację

Wyniki wyszukiwania dla

Brak wyników wyszukiwania

HalChem X - International Conference on Halogen Chemistry in Łódź 2022 Łódź Akademicka – naukowa, kreatywna i wielokulturowa 2022

Polskie Towarzystwo Chemiczne

Lokalny Komitet Organizacyjny złożony z pracowników Uniwersytetu Łódzkiego, Politechniki Łódzkiej oraz Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN w Łodzi został zorganizowany pod koniec 2021 roku i podjął intensywne prace organizacyjne w lutym/marcu 2022. Do udziału w konferencji zaproszono naukowców-chemików z wielu krajów świata zajmujących się zarówno badaniami eksperymentalnymi jak i teoretycznymi związanymi z wykorzystaniem halogenów, czyli pierwiastków VII (XVII) grupy układu okresowego do syntezy oraz modyfikowania właściwości związków chemicznych, głównie związków organicznych. Chodziło w pierwszej kolejności o badania mające na celu śledzenie ich wpływu na ich strukturę (np. poprzez występujące oddziaływania w tzw. wiązaniach halogenowych) oraz możliwości praktycznego zastosowania w takich obszarach jak materiały o specjalnych właściwościach (nowe tworzywa oraz materiały optoelektroniczne), agrochemia (tj. środki ochrony roślin i produkcja żywności), a także chemia medyczna (nowe medykamenty oraz substancje pomocnicze do zastosowań medycznych, np. nowoczesne środki opatrunkowe). Zgodnie z wnioskiem opracowano listę zaproszonych wykładowców, na której znalazło się sześciu wybitnych naukowców zagranicznych z takich krajów jak USA, Francja, Niemcy, Włochy, Ukraina i Czechy.

W trakcie uroczystego otwarcia konferencji HalChem-X wystąpił zespół muzyczny Venus-Strings złożony ze studentów i pracowników Akademii Muzycznej w Łodzi. Wykład wprowadzający poświęcony historii Łodzi przemysłowej wygłosił prof. Paweł Gryglewski z Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego. Zagraniczni uczestnicy konferencji wzięli udział w specjalnej wycieczce po Łodzi zorganizowanej przez Oddział PTTK.

Konferencja odbyła się w pomieszczeniach Wydziału Chemii UŁ i obejmowała zarówno sesje wykładowe jak również sesję posterową.

W związku z bogatym dorobkiem naukowym konferencji HalChem-X w czasopiśmie Materials (wydawnictwo MDPI) został otwarty zeszyt tematyczny (tzw. Thematic issue) zatytułowany ‘Recent Advances in the Chemistry of Halogens’, a do jego redagowania zostali zaproszeni główni organizatorzy HalChem-X: prof. prof. Grzegorz Mlostoń (UŁ), Józef Drabowicz (CBMiM PAN) oraz Piotr Kiełbasiński (CBMiM PAN). Zeszyt tematyczny będzie przyjmował prace do 10 września 2023 roku. 

Lokalizacja

Zwycięski

Zdjęcie

Koszt:
12 996,00