Współtworzymy Łódzkie Centrum Obywatelskie od 10 lat!
Koniec roku skłania was do podsumowań, ocen, rozliczeń? A
może nie oglądacie się na to co było, tylko tworzycie nowe plany, harmonogramy
i wyzwania?
Czy może końcówka roku to dla was czas formalnych sprawozdań
i podsumowania z przełomu roku wcale nie kojarzą wam się najlepiej?
Mamy nadzieję, że podsumowania was nie odstraszają, bo oczywiście i my zamierzamy opowiedzieć Wam trochę o tym, jak wyglądał u nas mijający rok, jakie projekty nas pochłaniały, co udało nam się zbudować, rozwinąć, odkryć i zaplanować na kolejne miesiące.
To wszystko jeszcze przed nami, a dziś dajemy wam mały przedsmak. To podsumowanie nie roku, ale aż dziesięciu lat!
W 2022 roku DZIESIĘĆ LAT skończyło Łódzkie Centrum Obywatelskie.
ŁCO powstało w 2012 roku z myślą o wsparciu łódzkich organizacji i osób chcących działać społecznie. Od początku tworzą je dwa NGO: Fundacja Ferso i my - Centrum OPUS.
Wśród wsparcia, które oferujemy jest m. in. bezpłatna przestrzeń coworkingowa i sprzęt, doradztwo naszych specjalistów (np. pomoc w zakładaniu organizacji pozarządowych, w kwestiach prawnych czy księgowych, prowadzeniu działalności odpłatnej i gospodarczej), a także spotkania, szkolenia, warsztaty.
Przez dziesięć lat naszych działań dokonaliśmy wielu ważnych zmian.
- Na przykład: wraz UMŁ i lokalnymi NGO (stowarzyszeniami, fundacjami) wypracowaliśmy Wieloletni Program Współpracy z organizacjami pozarządowymi - zapewniając ich aktywny udział i wzmacniając znaczenie i pozycję trzeciego sektora w naszym mieście.
- Opracowaliśmy także Lokalny Program Mikrograntów - pozwalający mieszkańcom wykorzystywać małe granty do wspólnych, sąsiedzkich działań.
- Wraz z wydziałem budynków i lokali przygotowaliśmy nową politykę lokalową dla organizacji pozarządowych - gwarantując jasne procedury wynajmu w trybie obniżonej stawki. A z Biurem Partycypacji opracowaliśmy założenia funduszu wkładów własnych, dającego możliwość dofinansowania wkładu własnego.
Za nami kosmiczne liczby!
- 4 tysiące godzin doradztwa dla osób chcących działać społecznie,
- 600 godzin wsparcia specjalistów z zakresu kwestii prawnych, księgowych, podatkowych, ochrony danych osobowych czy pozyskiwania środków na działania,
- 40 tysięcy godzin wsparcia technicznego (użyczenia sal, namiotów, rzutników, ekranów, a także platformy ZOOM i MEET)
- Ponad 1000 godzin szkoleń, warsztatów i spotkań wzmacniających kompetencje łódzkich aktywistów - zawsze w odpowiedzi na bieżące potrzeby.
Potrafimy reagować na zmianę sytuacji i potrzeb - bo ty wy wiecie najlepiej, czego potrzebują wasze organizacje. A my pomagamy wam to osiągnąć.
Dziękujemy, że jesteście z nami.
___
Łódzkie Centrum Obywatelskie jest współfinansowane ze środków
Miasta Łodzi.