Pomiń nawigację

Wyniki wyszukiwania dla

Brak wyników wyszukiwania

Mikrodziałanie

Poznaj swój kraj, poznaj swoją historię. "Może zdziwiony słuchasz opowieści o tych co odeszli-imion nie zliczysz-ani krwi przelanej-kronikę ojczystą odmawiaj-litanię ojców miłości ojczyzny" fragment wiersza Pomniki Pamięci Bronisławy Batlej Mikrogranty w Łódzkiem 2021

Fundacja Kobiety Kobietom

W ramach inicjatywy fundacja zorganizowała wycieczkę rowerową do trzech miejsc pamięci narodowej, były to: Folwarki, Wygoda i Pławno. W projekcie było miejsce pamięci w Bożykowej, jednak z uwagi na dużą odległość od miejsca zbiórki-około 40 km w jedną stronę-podjęliśmy decyzję, że to miejsce jest za odległe dla rowerzystów amatorów i za odległe czasowo, by zdążyc dojechać i wrócić bezpiecznie przed nocą, więc zamieniliśmy je na Folwarki. Zbiórkę mieliśmy w Radomsku, na ulicy Joselewicza, przy tablicy upamiętniającej eksterminację radomszczańskich i częstochowskich Żydów. O tworzeniu getta w Radomsku i dalszych losach Żydów opowiadał nam zaproszony do projektu historyk z naszego muzeum regionalnego.

Pierwszym miejscem w planie były Folwarki i udaliśmy się tam, do miejsca pamięci-grobu,gdzie usłyszeliśmy kawałek historii o pochowanych tam żołnierzach Armii Ludowej a także cywilach i zapaliliśmy na grobie symboliczny znicz. Następnie była Wygoda, gdzie dostaliśmy kolejną dawkę historii, był również zapalony znicz i oddana cześć naszym bohaterom. Dalsza trasa prowadziła na cmentarz do Pławna, gdzie pan historyk dalej przekazywał nam swoją wiedzę. Po tych trzech miejscach udaliśmy się na przygotowane wcześniej przez Fundację miejsce integracji i krótkiego odpoczynku do miejscowości Podświerk. Tam zorganizowaliśmy grila i przy kawie i herbacie opowiadaliśmy sobie wrażenia z tej cudownej wycieczki. Była radość i śmiechy i wspólne podziękowania.

Lokalizacja

Zwycięski

Zdjęcie

Koszt:
5 000,00