Wyniki wyszukiwania dla
Gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ) to model produkcji i konsumpcji, w którym istniejące materiały i produkty są współdzielone, dzierżawione, ponownie wykorzystywane, naprawiane, odnawiane i poddawane recyklingowi tak długo, jak to możliwe. W ten sposób wydłuża się cykl życia produktów.
Podstawowe zasady GOZ to:
→ zmniejszanie ilości odpadów do minimum
→ ponowne wykorzystanie zasobów i materiałów w sposób produktywny, tak długo, jak to możliwe
GOSPODARKA ŚWIATOWA JEST OBECNIE TYLKO W 7,2% CYRKULARNA.
Wzrost wydobycia i wykorzystania materiałów spowodował, że globalna gospodarka o obiegu zamkniętym skurczyła się. W 2018 roku stanowiła 9,1%, w 2020 spadła do 8,6% w 2020 r. i wciąż się kurczy.
Oznacza to, że ponad 90% materiałów jest marnowanych, traconych lub nie można ich ponownie wykorzystać przez lata, ponieważ są one związane z trwałymi aktywami, takimi jak budynki i maszyny (źródło: The circularity gap report 2023: Methods).
Jako Centrum OPUS chcemy ograniczyć nasz negatywny wpływ na środowisko, dlatego podjęliśmy “Misję: cyrkularność”. Wierzymy w to, że małe kroki przybliżają nas do tego celu.
Proces zmian w naszej organizacji ten rozpoczął się już grudniu 2024 podczas wyjazdu strategicznego Centrum OPUS w Małkowie. Odbyliśmy wówczas dwudniowe szkolenie z wdrażania rozwiązań cyrkularnych w naszej organizacji poprowadzone przez nasze koleżanki działające w projekcie #frontship - Magdę Mirys oraz Agnieszkę Laskowską.
Przeanalizowaliśmy naszą organizację oraz to, jakie usługi, działania realizujemy, kto jest ich odbiorcą, ile osób pracuje i współpracuje z Centrum OPUS, jakie działania realizują poszczególne osoby, etc. Informacje te przeanalizowaliśmy również pod kątem zużywania zasobów i wytwarzania odpadów. Zdiagnozowaliśmy miejsca (w przebiegu usług, w pomieszczeniach organizacji), w których zasoby są marnowane, wykorzystywane nieoptymalnie. Spisaliśmy pomysły na zmniejszenie zużycia surowców. Zaplanowaliśmy realizację naszych planów w czasie i z podziałem odpowiedzialności za poszczególne etapy.
Całym zespołem podjęliśmy odpowiedzialność za przebieg procesu zmiany.
Rok 2025 jest dla nas rokiem wprowadzania zmian. Zarówno tych, które nie generują kosztów (takich jak zmiana naszych nawyków, wprowadzenie dobrych praktyk w dokumentach wewnętrznych czy umowach), ale też tych, które wymagają nakładów finansowych (np. zakup suszarek do rąk w celu wyeliminowania zużycia ręczników papierowych, produkcja plansz informacyjnych, zakup kompostownika).
Metę naszej zielonej drogi zaplanowaliśmy na grudzień 2025 roku – wówczas podzielimy się z Wami naszymi osiągnięciami. Trzymajcie kciuki!
Wielkie zmiany wymagają również Waszego zaangażowania - chcemy mieć też Ciebie na pokładzie tych zmian!