Pomiń nawigację

Wyniki wyszukiwania dla

Brak wyników wyszukiwania

Projekt

Łódzkie Centrum ObywatelskieZakończony

Podcast Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Społecznych OPUS realizowany w ramach Łódzkiego Centrum Obywatelskiego (projekt pt. "Przeprowadzenie działań zmierzających do utworzenia i prowadzenia Łódzkiego Centrum Obywatelskiego" finansowany z dotacji Miasta Łódź).


Rozmowa z Wiolettą Gawrońską (Centrum Opus) o sprawach finansowo-księgowych związanych z likwidacją organizacji pozarządowej.



Rozmowa z Krzysztofem Smugiem (Centrum Opus) o formalno-prawnych kwestiach związanych z likwidacją stowarzyszenia lub fundacji.



W dzisiejszym odcinku doradczyni Centrum OPUS - Aleksandra Sopala, opowie czym jest ulga sponsoringowa, kto i w jaki sposób może z niej skorzystać i dlaczego to się opłaca.



Dzisiaj skupiamy się na obowiązkach księgowych - nie tylko tych związanych z rozpoczęciem działalności. Czy prowadzić księgowość samodzielnie, nawet gdy brakuje nam kompetencji?

Czy lepiej od razu skorzystać z pomocy specjalistów?

O tym, jak ugryźć temat księgowości opowiedziała nam Annett Mizerska zajmująca się księgowością w Centrum OPUS.

Jak zawsze - czekamy na Wasze pytania, komentarze i propozycje.




W najnowszym odcinku kontynuujemy temat młodych organizacji i pytamy o to, co dalej - czyli o czym powinniśmy pamiętać, gdy mamy już wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym.

 O obowiązkach nowopowstałej organizacji i rejestrze beneficjentów rzeczywistych opowiada Krzysztof Smug - doradca i animator z zakresu zakładania i rejestracji organizacji pozarządowych.



W Centrum OPUS wspieramy działania trzeciego sektora: doradzamy zarówno istniejącym organizacjom, jak i osobom, które dopiero planują rozpocząć działalność.

Jednym z podstawowych pytań jest to, w jakiej formie realizować planowane inicjatywy. Często odpowiadają na nie nasi doradcy i doradczynie, a dziś poruszamy ten temat w najnowszym odcinku OPUSowego Podcastu.

Stowarzyszenia i fundacje - czym są, co je łączy, a co dzieli i jak dokonać właściwego wyboru. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Magdą Mirys - doradczynią Centrum OPUS, wspierającą NGOsy w zakresie zakładania organizacji, planowania strategicznego oraz działalności ekonomicznej.

Oczywiście zachęcamy do kontaktu z naszymi doradczyniami i doradcami (w tej i innych sprawach).

 



W poprzednim odcinku #OPUSowypodcast przedstawiliśmy różnice między umową zleceniem a umową o dzieło.
A jaka jest alternatywa dla tych umów?
O działalności nierejestrowej opowiada Ewelina Piechota-Gawin z Centrum OPUS.





W dzisiejszym odcinku #OPUSowypodcast Ewelina Piechota-Gawin opowiada o umowie zlecenia i umowie o dzieło. Czym różnią się te umowy? O czym koniecznie należy pamiętać i co wynika z najważniejszych orzeczeń sądowych w tym temacie? Posłuchajcie.

A już w następnym odcinku przedstawimy alternatywę dla umów zlecenia i o dzieło czyli działalność nierejstrową.




Koniec roku to tradycyjnie czas podsumowań... dlatego dzisiaj przypominamy o obowiązku sprawozdawczym fundacji. 

Sprawozdanie z działalności musi być złożone do końca roku kalendarzowego. O tym, jakie informacje należy w nim umieścić, skąd pobrać wzór, w jaki sposób i do kogo przesłać, co w sytuacji gdy nie dotrzymamy terminu - opowiada doradca Centrum OPUS Krzysztof Smug.





Z dzisiejszego odcinka dowiecie się, co to jest działalność odpłatna organizacji pozarządowych, czym różni się ona od działalności gospodarczej i na jakie "pułapki" musimy uważać chcąc pobierać odpłatność za swoją działalność statutową.

Katarzyna Książczak - doradczyni Centrum OPUS i trenerka specjalistyczna z zakresu szeroko rozumianych finansów oraz ekonomizacji działań NGO.





Jakie obowiązki wobec ZUS wiążą się z zawarciem umów cywilnoprawnych?

Z najnowszego odcinka OPUS-owego Podcastu dowiecie się m.in. jakie obowiązki wiążą się z zawarciem przez organizację umowy cywilnoprawnej, jak rozpoznać, czy mamy do czynienia z umową zleceniem czy umową o dzieło, jakie ogólne zasady dotyczą wystawienia rachunku, wypłaty wynagrodzenia, opłaty podatku i składek, a także o czym musimy pamiętać kończąc rok kalendarzowy.

Przydatne linki:
Umowa cywilnoprawna (umowa-zlecenie i o dzieło) - Poradnik - ngo.pl
Umowa-zlecenie w fundacji, stowarzyszeniu - Artykuł - ngo.pl




Jak finansować działania organizacji?

Czasem przeszkoda w realizacji idei, planów, pomysłów okazuje się prozaiczna, ale istotna - jest nią brak środków na działanie.

Jakie są możliwe źródła finansowania działań w trzecim sektorze? Czy mogą o nie występować tylko zarejestrowane podmioty takie jak stowarzyszenia i fundacje? Czy grupa osób chcąca zrealizować wspólnie jakąś inicjatywę może otrzymać dofinansowanie swojego projektu?

O czym należy pamiętać, szukając funduszy na działalność organizacji czy realizację projektu?

Gdzie szukać informacji o konkursach, naborach?

 

O poszukiwaniu środków na działanie rozmawiamy z Wiolettą Gawrońską i Anną Pakowską.


Jeśli chcecie wiedzieć więcej, koniecznie zaglądajcie na naszą stronę oraz obserwujcie nas w mediach społecznościowych (@CentrumOPUS znajdziecie na Facebooku i Instagramie).

 

Poniżej linki do stron, o których mówiły nasze rozmówczynie:

www.opus.org.pl

Centrum Inwestycji Społeczno Ekonomicznych (cise.org.pl)

www.inkubatorps.pl

www.ngo.pl

www.witrynawiejska.org.pl

www.niw.gov.pl

www.eurodesk.pl

www.funduszobywatelski.pl

www.batory.org.pl

www.pafw.pl

www.fanimani.pl

samorządowe Biuletyny Informacji Publicznej (BIP)

np. https://bip.uml.lodz.pl/

fundacje prywatne np. banków czy korporacji





Twarde i miękkie aspekty angażowania wolontariuszy.

 

Zapraszamy do wysłuchania odcinka OPUS-owego podcastu poświęconego angażowaniu wolontariuszy. Rozmawiamy z Magdaleną Korczyk-Waszak: doradczynią w ramach Ośrodka Wspierania Ekonomii Społecznej, trenerką i mentorką wolontariatu.

Poruszamy temat współpracy organizacji z wolontariuszami. Dowiecie się m.in. jak zorganizować współpracę z wolontariuszami, co to znaczy, że organizacja jest przyjazna wolontariuszom, jak radzić sobie w kryzysowych sytuacjach takich jak pandemia lub konflikt wewnątrz zespołu, co robić, by nie czuć się zniechęconym i nie zniechęcić innych, usłyszycie też o wielu inspirujących pomysłach.

 

Poniżej umieszczamy linki do stron, o których mówiła nasza gościni oraz kilka dodatkowych inspiracji:

Regionalne Centrum Wolontariatu Centerko : www.centerko.org, https://www.facebook.com/centerko Program Dobry Wolontariat - Organizacja przyjazna wolontariuszom

www.dobrywolontariat.pl Korpus Solidarności

www.korpussolidarnosci.gov.pl Grupa Wolontarystyczna Agrafka

https://www.facebook.com/Grupa-Wolontarystyczna-AGRAFKA-171518512895100 Fundacja FERSO (wolontariat zagraniczny)

https://www.facebook.com/Fundacja-Ferso-181753931860255 Stowarzyszenie Carpe Diem po Charłupsku

https://www.facebook.com/Stowarzyszenie-Carpe-Diem-po-Char%C5%82upsku-104668031169902

ŁCO O projekciePODCAST

Koordynator projektu Anna Pakowska

Miniatura Anna Pakowska

Wyślij wiadomość