Pomiń nawigację

Wyniki wyszukiwania dla

Brak wyników wyszukiwania

Projekt

Fundusz Młodzieżowy - Młode MikrograntyW trakcie realizacji

MŁODE MIKROGRANTY FAQ

Poniżej znajdziecie najważniejsze informacje o konkursie. Pamiętajcie, by przed rozpoczęciem składania wniosku dokładnie przeczytać regulamin. Jeśli macie pytania lub wątpliwości - zapraszamy do kontaktu z naszymi doradczyniami.

Kto może wziąć udział w konkursie?

Osoby w wieku od 15 do 29 lat, które należą do tego samego samorządu uczniów, studentów albo doktorantów lub należą do tej samej uczelnianej organizacji studentów / doktorantów. Szkoła lub uczelnia wyższa musi działać na terenie województwa łódzkiego. Ponadto członkami takiej grupy nieformalnej mogą być osoby, które mieszkają w danej gminie, mieście, powiecie lub uczęszczają do szkoły w danej gminie/mieście/powiecie na terenie, której ma powstać młodzieżowa rada.

Kto należy do samorządu uczniowskiego / studenckiego?

Samorząd uczniowski tworzą wszyscy uczniowie i uczennice danej szkoły. To znaczy, że w konkursie może wziąć udział grupa nieformalna składająca się z 3 osób uczących się w jednej szkole/uczelni, niekoniecznie pełniących formalne funkcje w samorządzie.

Ile osób musi liczyć grupa nieformalna składająca projekt?

Grupę mogą stworzyć co najmniej 3 osoby należące do tego samego samorządu uczniów, studentów albo doktorantów lub należą do tej samej uczelnianej organizacji studentów / doktorantów. Nie ma górnego limitu - ważne, by na wspólne działania umówić się w takiej grupie, która pozwoli na ich faktyczną realizację, podział zadań.

Kim jest patron? 

Każda grupa nieformalna musi posiadać swojego patrona, z którym podpisuje porozumienie. Patron reprezentuje grupę, ubiega się w jej imieniu o dotację, jest realizatorem projektu i podpisuje umowę z operatorem konkursu i wspiera grupę w kwestiach formalnych i sprawozdawczości.

Patronem może być organizacja pozarządowa lub podmiot wymieniony w art. 3 ust. 3 UoDPPioW,(czyli m.in. kluby sportowe, spółdzielnie socjalne z terenu województwa łódzkiego.

Czy można być patronem kilku grup?

Tak, organizacja może pełnić rolę patrona dla dowolnej liczby grup nieformalnych.

Czy można złożyć wniosek bez patrona?

Nie, każda grupa nieformalna musi wskazać Patrona.

A co jeśli nie mam patrona?

Skontaktuj się z jedną z naszych doradczyń, pomożemy Ci go znaleźć.

Jakie działania można zrealizować?

W ramach otrzymanego grantu można zrealizować np. piknik integracyjny, strefę chillout we własnej szkole lub uczelni, koncert, stand up, możecie nawiązać inspirującą współpracę międzynarodową, przeprowadzić debatę czy konferencję, utworzyć radę młodzieżową w mieście lub gminie

Co to znaczy, że w konkursie są dwie ścieżki?

Konkurs jest podzielony na dwie ścieżki skierowane do różnych grup odbiorców:

Ścieżka 1. Dla rad młodzieżowych

Ścieżka 2. Dla uczniów i studentów

Którą ścieżkę mam wybrać?

Jeśli chcesz utworzyć młodzieżową radę lub jeśli działasz w radzie i chcesz w ramach jej działalności zrealizować projekt wybierz Ścieżkę 1. Jeśli uczysz się w liceum, studiujesz lub piszesz doktorat, działasz w organizacji uczniowskiej/studenckiej wybierz ścieżkę 2.

Jaką kwotę można otrzymać?

W ścieżce 1. dla rad młodzieżowych można otrzymać maksymalnie 7 tysięcy złotych, a w ścieżce 2. dla samorządów uczniowskich/studenckich - do 5 tysięcy złotych. Możecie wnioskować o mniejszą kwotę, potrzebną do realizacji planowanego działania (min. 2500 zł)

Na co można wydać otrzymane środki?

Sfinansować możecie tylko wydatki przewidziane w budżecie, niezbędne do realizacji działań, racjonalne i udokumentowane (faktycznie poniesione).  Z grantu możecie opłacić np. na prowadzącego warsztaty, na materiały biurowe, na wynagrodzenie dla artysty, na sędziów na zawody, na wynajem boiska,

Koszty obsługi projektu (wynagrodzenie osoby koordynującej, księgowość, koszty biurowe takie jak telefon czy prąd) nie mogą wynieść więcej niż 10% wnioskowanego grantu. 

Czy mogę wydać otrzymane środki na wyjazd?

Działania w ramach konkursu muszą być realizowane na terenie województwa łódzkiego.

Kiedy trzeba zrealizować projekt?

Wszystkie działania trzeba zrealizować między 14.10.2024 do 30.11.2024.

Jak złożyć wniosek?

Wniosek trzeba złożyć za pośrednictwem generatora na stronie opus.org.pl/fundusz-mlodziezowy

Ile grup otrzyma grant?

Grant na realizację swojego projektu otrzyma: w ścieżce 1 co najmniej 10 grup w ścieżce 2 co najmniej 24 grupy.

Czy ta sama grupa może złożyć kilka wniosków?

Jedna grupa może złożyć po jednym wniosku w każdej ścieżce.

Czy ta sama osoba może być członkiem kilku grup?

Nie, jedna osoba może należeć do tylko jednej grupy nieformalnej.

Do kiedy trzeba złożyć wniosek?

Wnioski można składać od 2.09.2024 r. do 30.09.2024 r. do godziny 16:00.

Czy ktoś pomoże mi zrealizować projekt? 

Tak, każdy z dofinansowanych projektów otrzyma osobę wspierającą, z którą będzie mógł na bieżąco konsultować wszystkie wątpliwości dotyczące realizacji projektu.

Co po zakończeniu działań - czy trzeba złożyć sprawozdanie z realizacji projektu?

Tak, trzeba napisać sprawozdanie wg udostępnionego przez nas wzoru. Trzeba dołączyć do niego 5-10 zdjęć z realizacji. W razie pytań i wątpliwości, pomogą wam nasze doradczynie.

Gdzie znaleźć więcej informacji?

Regulamin konkursu, potrzebne dokumenty oraz kontakt do doradczyń znajduje się na stronie konkursu: opus.org.pl/fundusz-mlodziezowy



Zachęcamy też do obejrzenia nagrania webinaru, w czasie którego opowiedzieliśmy o konkursie i odpowiedzieliśmy na pytania.