Pomiń nawigację

Wyniki wyszukiwania dla

Brak wyników wyszukiwania

Projekt

FRONTSH1PW trakcie realizacji




W Centrum OPUS realizujemy inicjatywy, które mają na celu włączanie lokalnych społeczności w działania związane ze zrównoważonym rozwojem.

W najbliższych latach w związku z uczestnictwem w partnerskim projekcie FRONTSH1P chcemy rozwinąć model społecznego zaangażowania w gospodarkę obiegu zamkniętego.

Będziemy szukać najlepszego sposobu włączania lokalnych społeczności w GOZ, promować to zaangażowanie i działać na rzecz włączania społeczności gmin województwa łódzkiego w proces Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego.


W każdym z tych obszarów chcemy:

  • rozwijać działania włączające mieszkańców w proces planowania rozwoju lokalnego - od działań informacyjnych przez konsultacje po udział w realizacji przedsięwzięć
  • tworzyć i wspierać modele przedsiębiorstw społecznych, które mogą powstać na wskazanych obszarach jako forma lokalnej przedsiębiorczości pozytywnego wpływu.


Działania będziemy realizować w różnej formie. Jedną z nich jest informacja i promocja zagadnień.

Chcemy dzielić się różnorodnymi materiałami związanymi z szeroko rozumianym zrównoważonym rozwojem - informacjami, artykułami, podcastami czy opracowaniami, które uważamy za warte poznania


Jeżeli chcesz podzielić się z nami ciekawym materiałem, zapraszamy do kontaktu.



1. „Gospodarka o obiegu zamkniętym w polityce i badaniach naukowych”, redakcja naukowa: dr  hab.  Joanna Kulczycka

Opracowanie systemu wskaźników pomiarowych umożliwiających ocenę postępu w transformacji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym oraz wpływu GOZ na rozwój społeczno-gospodarczy na poziomie mezo-ekonomicznym (regionów) i makro-ekonomicznym (gospodarki narodowej).

Autorzy publikacji wskazują dobre praktyki w polityce i strategiach wybranych krajów, prezentują nowe modele biznesowe oraz propozycje ich oceny, finansowania. Ich celem jest też usystematyzowanie wiedzy o GOZ, w tym poszukiwanie rozwiązań i obszarów priorytetowych z punku widzenia rozwoju społeczno-gospodarczego Polski zmniejszających presję na środowisko (decoupling).

Publikacja zawiera:

  • definicje, modele i strategie GOZ
  • propozycje wskaźników GOZ dla Polski
  • propozycje rozwiązań dla transformacji w kierunku GOZ
  • przegląd dobrych praktyk zrównoważonej konsumpcji

2. „Startupy pozytywnego wpływu. Radykalna innowacja społeczna 2021”, raport Kozminski Bussines Hub

„Startup pozytywnego wpływu – główny bohater tego Raportu - to innowacyjna forma przedsiębiorczości skierowanej na rozwiązywanie istotnych wyzwań społecznych, podejmowana przez osoby działające z pasją w imię dobra wspólnego, które potrafią doprowadzić do wzrostu wartości organizacji, jakości życia ludzi i środowiska w ramach sfery swojego oddziaływania.

Jeżeli do pasji i dobra wspólnego dodajemy zrównoważony rozwój, wyzwania klimatyczne i społeczne, a także technologię, efektywność organizacyjną oraz autentyczną przydatność oferowanych produktów lub usług, to rozpoczynamy drogę w kierunku zwiększania pozytywnego wpływu”.

Autorzy przedstawiają przykłady i doświadczenia, które mogą być inspiracją dla innych. 


3. 2030 - Analiza dotyczące granicznego roku odejścia od węgla w energetyce w Europie i Polsce. Instrat - Fundacja Inicjatyw Strategicznych.

Autorzy opracowania porównują różne scenariusze dekarbonizacji sektora energetycznego. Analizują też proces odchodzenia od węgla w Polsce w kontekście Porozumień Paryskich, wskazując że rok 2030 jest datą graniczną, do kiedy najpóźniej Polska musi odejść od węgla.


4. Szacunek kosztu netto selektywnej zbiórki, transportu i zagospodarowania selektywnie zbieranych odpadów opakowaniowych pochodzących z gospodarstw domowych – raport Deloitte i Konfederacji Lewiatan

 Raport opublikowany w kwietniu 2021 roku został przygotowany przez zespół doradców Deloitte na zlecenie i przy ścisłej współpracy z Konfederacją Lewiatan oraz niektórymi jej członkami. Bezpośrednim celem raportu jest określenie szacunkowych kosztów finansowych związanych z selektywną zbiórką, transportem i zagospodarowaniem selektywnie zbieranych odpadów opakowaniowych pochodzących z gospodarstw domowych w podziale na poszczególne frakcje.

Wyniki przeprowadzanych analiz ilościowych są poprzedzone sekcją dotyczącą faktów i mitów związanych z zagadnieniami rozszerzonej odpowiedzialności producenta, zwłaszcza w zakresie, który dotyczy aspektów finansowych systemu. Autorzy raportu uznają, że ta część, mająca pełnić także rolę wprowadzenia do tematu, może przyczynić się do obalenia nieprawdziwych informacji pojawiających się w przestrzeni publicznej.


5. Społeczne zaangażowanie obywateli w gospodarkę o obiegu zamkniętym 

Niniejsze opracowanie zostało przygotowane w ramach projektu FrontSh1p, na którego potrzeby przyjęto definicję gospodarki cyrkulacyjnej zapisaną w regulacji Parlamentu Europejskiego. Definiowana ona jest jako model produkcji i konsumpcji, zakładający dzielenie się, dzierżawę, ponowne wykorzystanie, naprawę, odnawianie i recykling istniejących materiałów i produktów tak długo, jak to możliwe. W ten sposób wydłuża się ich cykl życia .

Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie wyników analizy przykładów społecznego zaangażowania w gospodarkę o obiegu zamkniętym. Zgodnie z wypracowanym w ramach projektu FrontSh1p zakresem zaangażowanie obywatelskie w gospodarkę o obiegu zamkniętym oznacza świadomy udział obywateli w działaniach (procesach) bezpośrednich i wspierających na rzecz włączenia w cykl gospodarki cyrkularnej. Przykłady pokazują działania mieszkańców prowadzących gospodarstwa domowe przede wszystkim na terenach wiejskich i małomiasteczkowych, ale także w granicach większych miast, jeżeli mogłyby one mieć kontekst lokalny. Badania obejmują cztery obszary, tj. plastik, bioodpady, odpady z opakowań drewnianych oraz wody i ścieki.

Przeprowadzenie takiej analizy nie było łatwe, gdyż – po pierwsze – istnieje wiele przykładów działań na szczeblu krajowym, regionalnym czy też dużych miast, znacznie mniej jest ich natomiast dla obszarów wiejskich czy małych miast; po drugie, nie zawsze udawało się w pełni uwzględnić wymienione wyżej cztery obszary ze względu na ogólne ujęcie zakresu, jakiego dotyczyły przykłady, często zapisanego jako doradztwo. Nie zawsze wobec tego było jasne, czy przykład obejmuje obszar będący w kręgu zainteresowania projektu. Wybrano i opisano 41 przykładów. Każdy z nich został zaprezentowany według jednolitego schematu obejmującego:

  • nazwę firmy, sieci, inicjatywy,
  • kraj/miejscowość,
  • obszar/y,
  • rodzaj cyrkulacji,
  • zaangażowanie obywateli bezpośrednie/pośrednie
  • link do opisu (ew. źródło).

6. Wskaźniki zaangażowania społecznego w działania na rzecz zaangażowania w gospodarkę obiegu zamkniętego

Opracowanie zawiera przegląd wskaźników opisujących gospodarkę obiegu zamkniętego w kontekscie promocji lepszego wykorzystania zasobów. Uzasadnieniem dla pomiaru procesów społecznego zaangażowania w GC są założenia dotyczące tzw. Koncepcji „zielonego konsumeryzmu” i trwałej konsumpcji. Polegają one na tym, że zakłada się iż metody produkcji/wytwarzania dóbr są do pewnego stopnia determinowane wzorcami konsumpcji.

Opisuje też wskaźniki społecznego zaangażowania wykorzystywane w praktyce wdrażania procedur GOZ stosowane w krajach europejskich oraz wykorzystywane w badaniach naukowych.

Z przeglądu literatury wynika, że dostępne są wskaźniki gospodarki opisującej procesy gospodarki cyrkularnej w ujęciu sektorowym, np. dla różnych branż przemysłowych lub dla określonych produktów. Najsłabiej opracowane są wskaźniki mierzące zaangażowanie społeczne.


7. Definicje pojęć dot. aspektów społecznych w działaniach na rzecz GOZ

Społeczne zaangażowanie w gospodarkę obiegu zamkniętego oznacza zaangażowanie społeczeństwa (gospodarstw domowych oraz wspólnot) w działania (procesy) na rzecz wdrażania rozwiązań składających się na gospodarkę obiegu zamkniętego (GOZ), zwanych inaczej gospodarką cyrkularną. To syntetyczne ujęcie definicyjne zostało wyjaśnione w opracowaniu w sposób opisowy w ujęciu przedmiotowym i podmiotowym. Wskazane zostaną również uwarunkowania tego procesu.


8. Raport dotyczący możliwości poprawy cyrkularności w miastach i gospodarstwach domowych

Raport zawiera przegląd przykładów i metod stosowanych do pomiaru gospodarki o obiegu zamkniętym (ang. Circular Economy, CE) w miastach, mniejszych strukturach przestrzennych, obszarach wiejskich oraz gospodarstwach domowych. W raporcie wyjaśniono wybrane zagadnienia poświęcone pomiarowi cyrkularności oraz przytoczono przykłady cyrkularnych projektów wdrażanych w miastach i regionach z myślą o lokalnej społeczności, co było możliwe dzięki efektywnemu wykorzystaniu odpadów do projektowania korzystnych i społecznie pożądanych usług oraz produktów.

Różne modele biznesowe mogą być wykorzystywane do poprawy poziomu cyrkularności w mieście oraz pojedynczych gospodarstwach domowych. Centralnym punktem wszystkich ujęć modelowych jest sposób, w jaki odpady mogą być ponownie wykorzystane w kolejnym procesie produkcyjnym bez strat energetycznych i materiałowych z jednej strony oraz sposób, w jaki zasoby zostaną przekształcone w procesie produkcyjnym, aby zapobiec ich niekorzystnemu wpływowi na środowisko.

Zaangażowanie społeczności jest niezbędne do osiągnięcia cyrkularnych celów ustalonych na poziomie lokalnym czy krajowym. Oznacza to istotną potrzebę stworzenia warunków, w których dotychczasowe modele biznesowe będą mogły być wykorzystane na szeroką skalę, a ludzie będą chcieli nie tylko uczestniczyć w proponowanych rozwiązaniach, ale także zrutynizować je jako nawyk podczas robienia zakupów, używania rzeczy czy zbierania i segregowania odpadów.

Zebrany materiał identyfikuje przykładowe praktyki, które można rozważyć w lokalnych społecznościach w odniesieniu do odpadów i możliwości potraktowania ich jako zasobu nadającego się do wykorzystania w przyszłości.


9. Przykłady GOZ w Polsce i poza nią

Rekomendacje dla Podmiotów Ekonomii Społecznej działających w obszarze opakowań, wykorzystania i przetwarzania tworzyw sztucznych, wykorzystania odpadów rolno-spożywczych, ścieków, wody itp. na podstawie badań desk research.


10. Partycypacja społeczna a zaangażowanie mieszkańców / Social participation vs citizens engagement