Wyniki wyszukiwania dla
W Centrum OPUS realizujemy inicjatywy, które mają na celu
włączanie lokalnych społeczności w działania związane ze zrównoważonym
rozwojem.
W najbliższych latach w związku z uczestnictwem w partnerskim projekcie FRONTSH1P chcemy rozwinąć model społecznego zaangażowania w gospodarkę obiegu
zamkniętego.
Będziemy szukać najlepszego sposobu włączania lokalnych społeczności w GOZ, promować to zaangażowanie i działać na rzecz włączania społeczności gmin województwa łódzkiego w proces Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego.
W każdym z tych obszarów chcemy:
Działania będziemy realizować w różnej formie. Jedną z nich jest informacja i promocja zagadnień.
Chcemy dzielić się różnorodnymi materiałami związanymi z szeroko rozumianym zrównoważonym rozwojem - informacjami, artykułami, podcastami czy opracowaniami, które uważamy za warte poznania
Jeżeli chcesz podzielić się z nami ciekawym materiałem, zapraszamy do kontaktu.
1. „Gospodarka o obiegu zamkniętym w polityce i badaniach naukowych”, redakcja naukowa: dr hab. Joanna Kulczycka
Opracowanie systemu wskaźników pomiarowych umożliwiających ocenę postępu w transformacji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym oraz wpływu GOZ na rozwój społeczno-gospodarczy na poziomie mezo-ekonomicznym (regionów) i makro-ekonomicznym (gospodarki narodowej).
Autorzy publikacji wskazują dobre praktyki w polityce i
strategiach wybranych krajów, prezentują nowe modele biznesowe oraz propozycje
ich oceny, finansowania. Ich celem jest też usystematyzowanie wiedzy o GOZ, w
tym poszukiwanie rozwiązań i obszarów priorytetowych z punku widzenia rozwoju
społeczno-gospodarczego Polski zmniejszających presję na środowisko (decoupling).
Publikacja zawiera:
2. „Startupy pozytywnego wpływu. Radykalna innowacja społeczna 2021”, raport Kozminski Bussines Hub
„Startup pozytywnego wpływu – główny bohater tego Raportu - to innowacyjna forma przedsiębiorczości skierowanej na rozwiązywanie istotnych wyzwań społecznych, podejmowana przez osoby działające z pasją w imię dobra wspólnego, które potrafią doprowadzić do wzrostu wartości organizacji, jakości życia ludzi i środowiska w ramach sfery swojego oddziaływania.
Jeżeli do pasji i dobra wspólnego dodajemy zrównoważony
rozwój, wyzwania klimatyczne i społeczne, a także technologię, efektywność
organizacyjną oraz autentyczną przydatność oferowanych produktów lub usług, to
rozpoczynamy drogę w kierunku zwiększania pozytywnego wpływu”.
Autorzy przedstawiają przykłady i doświadczenia, które mogą być inspiracją dla innych.
3. 2030 - Analiza dotyczące granicznego roku odejścia od węgla w energetyce w Europie i Polsce. Instrat - Fundacja Inicjatyw Strategicznych.
Autorzy opracowania porównują różne scenariusze dekarbonizacji sektora energetycznego. Analizują też proces odchodzenia od węgla w Polsce w kontekście Porozumień Paryskich, wskazując że rok 2030 jest datą graniczną, do kiedy najpóźniej Polska musi odejść od węgla.
4. Szacunek kosztu netto selektywnej zbiórki, transportu i zagospodarowania selektywnie zbieranych odpadów opakowaniowych pochodzących z gospodarstw domowych – raport Deloitte i Konfederacji Lewiatan
Raport opublikowany w kwietniu 2021 roku został przygotowany przez zespół doradców Deloitte na zlecenie i przy ścisłej współpracy z Konfederacją Lewiatan oraz niektórymi jej członkami. Bezpośrednim celem raportu jest określenie szacunkowych kosztów finansowych związanych z selektywną zbiórką, transportem i zagospodarowaniem selektywnie zbieranych odpadów opakowaniowych pochodzących z gospodarstw domowych w podziale na poszczególne frakcje.
Wyniki przeprowadzanych analiz ilościowych są poprzedzone sekcją dotyczącą faktów i mitów związanych z zagadnieniami rozszerzonej odpowiedzialności producenta, zwłaszcza w zakresie, który dotyczy aspektów finansowych systemu. Autorzy raportu uznają, że ta część, mająca pełnić także rolę wprowadzenia do tematu, może przyczynić się do obalenia nieprawdziwych informacji pojawiających się w przestrzeni publicznej.