Pomiń nawigację

Wyniki wyszukiwania dla

Brak wyników wyszukiwania

Projekt

Cudzoziemiec - Mieszkaniec - SąsiadW trakcie realizacji


Razem Sammen – Stowarzyszenie polsko-norweskie w Kristiansand

Wszyscy, którzy tu mieszkamy, w Kristiansand. Niezależnie od tego czy się znamy, lubimy, czy spotkaliśmy się osobiście czy nie – jesteśmy tu i tworzymy to miejsce. 

O tym, by zrobić coś Razem marzyliśmy kilka lat. 

A zaczęło się bardzo niewinnie, od Klubu polskich mam. Kiedy w lutym 2017 roku usiadłyśmy sobie we trzy w kawiarni SKMU, nawet nie przypuszczałyśmy jak bardzo pomysł, by zorganizować spotkanie dla mam zmieni nasze życie. Szybko okazało się, że wokół nas jest więcej osób, które chcą się nawzajem inspirować i przekazywać pozytywną energię. 

Dlatego powstało Stowarzyszenie polsko-norweskie Razem=Sammen. Dwa lata fantastycznych warsztatów, pikników, spotkań wypełnionych śmiechem i po prostu radością bycia Razem upewniły nas, że jesteśmy zgranym zespołem i że chcemy to robić. W grudniu 2018 roku podjęliśmy decyzję o tym, by oficjalnie zarejestrować się jako organizacja.

Od tamtej pory Stowarzyszenie zorganizowało ponad 100 różnych warsztatów, spotkań, wypraw, pikników – krótko mówiąc okazji, aby się poznać. Główna idea to po prostu tworzenie wspierającej się społeczności polskiej. 


Stowarzyszenie jest członkiem Forum Współpracy i Dialogu/Polsk Nettverksforum powstałego w ramach projektu Polski Dialog i skupiającego polskie organizacje i osoby działające w środowiskach lokalnych w całej Norwegii.Białorusini w Łodzi — Społeczność Bialoruska w Łodzi (bialorusini-lodz.pl)

Fundacja „Białorusini w Łódzkim” powstała z inicjatywy Białorusinów mieszkających w Łodzi.

Zaczynaliśmy od pikiet solidarnościowych z Białorusinami, którzy walczą na swojej ziemi i organizowaliśmy pomoc dla tych, którzy uciekli z Białorusi.

Dużo rzeczy było niemożliwych do wykonania bez zaangażowania środków finansowych - tak właśnie powstała nasza Fundacja.

Uchodźcom, którzy przyjeżdżają do Polski udzielamy pomoc w różnym zakresie- konsultacje prawne, wsparcie materialne, pomoc w legalizacji pobytu na terenie Polski i odbudowie życia praktycznie od zera. Organizujemy bezpłatne kursy języka polskiego. Jesteśmy obecni w lokalnej prasie i telewizji, opowiadamy Polakom o Białorusi, Białorusinach i pomocy, której potrzebujemy. Organizujemy regularne akcje i spotkania, udzielamy wsparcia Białorusinom mieszkającym w Łodzi.

To tylko znikoma część tego, co już zrobiliśmy i zupełnie nic w porównaniu z tym, co planujemy zrobić.